İran İslam Cumhuriyeti'nde Doktora Yapıp Doktora Denklik Başvurusunda Bulunacakların Dikkatine​

13.07.2023

İran İslam Cumhuriyeti'nde doktorasını tamamlayarak Kurulumuza denklik başvurusunda bulunan başvuru sahiplerinin diploma teyit işlemleri, ilgili ülke resmi makamlarının talebi doğrultusunda aşağıdaki şekilde yürütülecektir:

İran İslam Cumhuriyeti'ndeki (Tıp ve sağlık alanları ile Askeri üniversiteler hariç olmak üzere) tüm üniversitelerden doktorasını tamamlayarak doktora denklik başvurusunda bulunacakların diploma doğruluğunun onaylanma sürecinin çabuklaştırılması için 20 haneli Mezuniyet koduna ihtiyaç duyulmaktadır.

Mezuniyet kodu, https://Portal.saorg.ir adresi üzerinden kayıt yapılarak, Hizmetler-Mezunlar İşleri Genel Müdürlüğü bölümünden sistemsel olarak alınabilmektedir. İran İslam Cumhuriyeti'nden alınan doktora diplomalarının denklik başvurularının alınması ve diplomalarının teyit işlemlerinin yapılabilmesi ve denklik sürecinin ilerleyebilmesi için Mezuniyet Kodu İran yetkili makamlarınca zorunlu olarak talep edilmektedir.

Yeni doktora denklik başvurusu yapacak başvuru sahiplerinin 20 haneli Mezuniyet Kodu bilgisini Rıza Beyanına mutlaka yazmaları gerekmektedir.  ​


Denklik başvuru sahiplerine duyurulur.​


ÜNİVERSİTELERARASI KURUL BAŞKANLIĞI​


​​​